Кримські курорти

Кримські курорти в цьому році можуть недорахуватися туристів

Наплив туристів до Криму на травневі свята надихнув місцевих чиновників і готельєрів. Розраховуючи на вдале продовження сезону, вони вже збільшили ціни на свої послуги на 10-15%. Але з початком літа ситуація кардинально змінилася. Зниження через кризу вартості проживання на європейських курортах дозволила відпускникам змінити плани — зараз туристи масово відмовляються від уже заброньованих номерів. Тим більше що в АРК, як і раніше залишаються невирішеними дві проблеми: доступ до пляжів і якісний сервіс.

Оманливість травня

У цьому році на травневі свята на півострів приїхали як мінімум в 1,5 рази більше туристів, ніж у минулому. За словами директора севастопольського АН «Сарушен» Григорія Апресова, таке динамічне зростання багато в чому забезпечили росіяни, для яких потепління у політичних відносинах між Україною і РФ та здешевлення відпочинку в Криму через зниження курсу гривні стали додатковими аргументами на користь вибору наших курортів. Крім того, підготовка до зимової Олімпіади практично зірвала літній сезон у Сочі, що також повинно було перенаправити додаткових туристів в кримському напрямку. Щоб активізувати процес, кримські чиновники в поточному році на диво активно зайнялися підготовкою до нового сезону. На рекламу рекреаційних можливостей півострова було виділено понад 3 млн грн., що вдвічі більше, ніж у минулому сезоні.

Вражає і список різних розважальних заходів, запланованих на це літо. Так, у червні в Ялті пройде фестиваль «Карибська спека» (танцювальні конкурси та майстер-класи), в Бахчисараї — «Купальські роси», у Форосі — фестиваль східного танцю, в Керчі — «Потоки танцю». На липень у Судаку запланований лицарський фестиваль «Генуезький шолом», в Севастополі — міжнародний джазовий фестиваль, у Ялті — байк-шоу, на серпень — фестиваль сучасного мистецтва в Балаклаві, шоу повітряних куль у Севастополі, фестиваль опери та балету в Ялті.

Міністр курортів і туризму АРК Сергій Кириленко з гордістю розповів, що на кінець травня близько 800 тис. москвичів забронювали номери в кримських готелях, тоді як у минулому році за все літо їх було трохи більше 1 млн. Усього ж кримська влада запланувала отримати більше 7 млн. туристів, що повинно принести до місцевого бюджету понад 2 млрд. грн.

Оптимізмом чиновників заразилися і власники апартаментів біля моря. Передчуваючи великий наплив курортників, багато хто поспішив на 10-15% збільшити ціни на проживання, пояснюючи подорожчання загальною інфляцією в країні. Але з середини травня ситуація стала кардинально змінюватися. За словами керівника агентства «Крим. Відпочинок. Оренда»Тетяни Волкової, європейські готелі, що почали знижувати ціни, змусили тих же росіян переглянути плани на літо. «Туристичні агентства, з якими ми працюємо в РФ, масово відмовляються від уже заброньованого житла в Криму, мотивуючи це тим, що їхні клієнти віддали перевагу курортам Греції або Іспанії, де в цьому році за $ 50 в добу можна зняти номер на двох у готелі з власним пляжем і басейном. Це на 40-50% дешевше, ніж минулого літа. За такі ж гроші на південном узбережжі Криму у високий сезон нереально навіть оселитися, не кажучи вже про можливість отримати аналогічний європейського сервіс. На менш дорогих курортах — у Євпаторії, Феодосії, Судаку — за $ 50 в добу турист може підшукати непогане житло, але знову-таки без гарантованого доступу до пляжу», — пояснює пані Волкова, додаючи, що в підсумку заявок на бронювання житла у моря в цьому році стало на 70% менше, ніж у минулому. Усе частіше до «відмовників»-росіян приєднуються і наші співвітчизники, які зуміли знайти вигідніші варіанти відпочинку в Європі та Туреччині.

Негативну тенденцію підтверджує і керівник агентства «Відпочинок у Феодосії» Олександр Петровський, за оцінками якого в їхньому місті буде на 10-20% менше гостей, ніж минулого літа. Від планів провести відпустку в АРК відмовляються в першу чергу туристи з доходом вище середнього і VIP-персони, які для орендодавців є найбільш бажаними гостями. Ті ж, хто все-таки готовий приїхати, просять підібрати їм якомога більш доступні за ціною варіанти проживання: до 250 грн. за номер або однокімнатну квартиру на добу на високий сезон (липень-серпень). При цьому миритися з побутовими незручностями потенційні орендарі не хочуть. За це, по кримських мірками, скромну суму вони шукають житло зі свіжим ремонтом, гарними меблями, постійною подачею гарячої води, кондиціонером, побутовою технікою і в безпосередній близькості від моря. Ріелтори визнають, що, незважаючи на велику кількість житла, яке здається в Криму, вони далеко не завжди можуть виконати заявки потенційних клієнтів.

Море за парканом

Незважаючи на кризу, будівельний бум в Криму триває. До нинішнього сезону практично в кожному курортному селищі відкрилися як мінімум по три-п’ять нових міні-готелів, зростає і кількість квартир, власники яких, бажаючи підзаробити, масово з’їжджають на літо до родичів або в наспіх споруджені на дачних ділянках тимчасові будиночки. У підсумку, за оцінками Олександра Петровського, пропозиція в 1,5-2 рази перевищує попит. Схожі дані наводять і ріелтори з інших кримських міст. Приміром, за словами керівника проекту «Вхід в Судак» Тетяни Єрмілова, за останні два-три роки пропозиція житла, яке здається, у них збільшилася вдвічі. Причому основна частина нових апартаментів розрахована на представників середнього класу і виставляється за ціною $ 50-80 на добу. Заповнити таку кількість житла зараз просто ніким.

Активне приватне будівництво внесло дисбаланс у традиційний ціновий рейтинг кримських курортів. Раніше найбільш дешевими вважалися селища Миколаївка, Кача, Орджонікідзе, за ними ішли Судак, Євпаторія, Феодосія. Перші позиції в цьому списку займали курорти південного убзбережжя Криму: Алушта, Форос, Партенід і Велика Ялта. Причому вартість житла на самих доступних і найбільш дорогих курортах відрізнялася втричі. Тепер же приватні підприємці при формуванні цін відштовхуються не стільки від рівня курорту, скільки від якості апартаментів. Тому номер у міні-готелі на першій береговій лінії в Миколаївці, Качі, Орджонікідзе, Судаку, Феодосії, Євпаторії стоїть практично однаково — $ 50-60 на добу. Аналогічні пропозиції на південному узбережжі Криму, дорожче не більш ніж на $ 15-20. Більш того, цього року розцінки все частіше залежать від наявності доступу до пляжу і якості останнього. Хоча напередодні відкриття сезону кримські власті заявили про те, що плату за доступ до моря з відпочиваючих брати забороняється, а в кінці травня Радмін навіть доручив управлінню МВС автономії контролювати виконання цього рішення, проблема стоїть так само гостро, як і раніше. За словами Тетяни Волкової, у багатьох населених пунктах берегова лінія давно поділена між великими пансіонатами, які за право «чужих» відпочивальників позасмагати на їх території просять до 70 грн. з людини, що на третину дорожче, ніж минулого літа. За останній рік і в якості пляжів кардинальних змін не відбулося. За даними санітарної служби АРК, до сезону готові не більше 40% прибережних рекреаційних зон. «Найскладніше пробитися до моря в Гурзуфі, де лінія берега завдовжки 1,5 км заставлена численними шлагбаумами, і в Євпаторії, де пляжі давно поділені між старими дитячими пансіонатами», — каже пані Волкова. У Новому Світі вся 700-метрова прибережна територія віддана орендарям, які успішно заробляють на курортника. У Массандрі безкоштовний пляж займає всього 50 м, так що розраховувати на комфортний відпочинок не доводиться. Традиційно тісними пляжами відрізняється і Алушта.

У такій ситуації пансіонати та готелі, які мають територією біля води, отримують явну конкурентну перевагу, тому мають намір тримати заявлені високі ціни, на 10-15% перевищують минулорічні, незважаючи на неоднозначність сезону. У той же час приватники, які не мають можливості забезпечити своїм постояльцям доступу до моря, готові як мінімум на червень надавати клієнтам 10%-ві знижки, сподіваючись, що в пік сезону ситуація може вирівнятися. У Севастополі, де проблема з пляжами менш актуальна, ціни, навпаки, готуються піднімати. Григорій Апресов відзначає, що зараз власники квартир намагаються не здавати житло на тривалий термін (більше двох-трьох тижнів), розраховуючи підвищити тарифи, хоча раніше ганялися за подібними пропозиціями.

НЕТ КОММЕНТАРИЕВ

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ